מנהל מקרקעי ישראל


שימוש בכלי "תיאטרון ארגוני" לטיפול במצבי דחק וחרדה בקרב אוכלוסיית מנהלים לקראת שינוי ארגוני

רקע כללי:

שנת 2009- מנהל מקרקעי ישראל בדרך לרפורמה מערכתית המונחית מחוץ לארגון, רפורמה שעתידה להשפיע על העובדים ועל ההנהלה. אבחון ארגוני שביצענו הציף כי קיים חוסר ודאות אישי בקרב חברי ההנהלה בעיקר לגבי התפקיד שימלאו לאחר הרפורמה (השכר לא נפגע), המוביל לחרדה.
התיאוריה מלמדת כי אנשים מגיבים באופן שונה למצבי חוסר ודאות.
מרבית בני האדם אינם אוהבים מצבי חוסר ודאות, ישנם מחקרים המצביעים על עלייה ברמות הלחץ והדחק (stress) , ירידה בתפקוד, ועד עדויות לפגיעה במערכות החיסון וחולי פיזי הנגרם בעטיים של מצבי חוסר ודאות קיצוניים במהלך שינויים במקום העבודה.
במסגרת ההתערבות היעוצית שבוצעה על ידינו הוחלט בין השאר לקיים סדנה למנהלים ולהשתמש ב"תיאטרון פלייבק" ככלי הנחייתי מוביל בסדנה.

מטרות התהליך:
יצירת שינוי תפיסתי, הן ברמה הרגשית, הן ברמה השכלית והן ברמה ההתנהגותית בנוגע לשינוי,
טיפול בתחושות אי הוודאות, הלחץ והחרדה,
הפיכת המנהלים לסוכני שינוי חיוביים בתוך תהליך הרפורמה.

שותפים לדרך: 
תיאטרון "ריאליטי", תיאטרון פלייבק ותיק הכולל צוות אורגני של שחקנים ונגנים המונחה על ידי מנחה פלייבק מקצועי, צוות המתורגל במאות סדנאות לאורך השנים בשילוב כלי משחק ואימפרוביזציה בתוך תהליכים סדנאתיים.
שיתוף הפעולה הפורה בין תיאטרון ריאליטי ל"לוטם-פז יועצים" הניב בעבר תהליכים מוצלחים בארגונים כגון משרד הביטחון, הנהלת בתי המשפט, מרכז אוניברסיטאי אריאל, אוניברסיטת ת"א, עיריית אשקלון, בנק דיסקונט, רשת מלונות דן, מרכז שירות תנובה, דקסון חב' לתרופות, חילן-טק שכר, ברמד, אורגון, DELL , מרכז רפואי רבין ועוד. 

התהליך:
1. ישיבת הכנה של צוות היועצים עם צוות ה"תיאטרון הארגוני" לצורך מתן רקע, הגדרת המטרות והכנת הצוות לסדנה.

2. כינוס המנהלים לסדנה באורך יום מלא:

חלק ראשון: 
התכנסות במליאה והתנעת הסדנה על ידי קבוצת התיאטרון, שיצרה מעין מופע בהשתתפות המנהלים בו שיתפו המנהלים סיפורים מהחיים, דוגמאות, הציפו נושאים טעונים דרך משחק וחווייה במרחב המאפשר התבוננות רכה ומכילה על מצבם. 

חלק שני:
חלוקה לקבוצות עבודה בהנחיית יועצים ארגוניים לצורך עיבוד התכנים שהועלו על הבמה בחלק הראשון, שיתופים, דיונים, שיקופים והובלת הקבוצות לעבר שחרור חרדות, יצירת בהירות, העצמה והתנסות חווייתית בפתרונות יצירתיים לניהול אישי של השינוי. 

3. יצירת מסמך אבחון פוסט-סדנה, כמשלים לאבחון הראשוני, והצגתו לצוות ההיגוי המוביל את השינוי הארגוני לצורך הצפת צרכים רגשיים מן השטח, הסקת מסקנות, המלצות וכלים להטמעה על ידי הארגון. 

מהו פלייבק ?
תיאטרון פלייבק הינו אירוע תיאטרוני בו הקהל שותף מלא ומספר סיפורים מחייהם בנוגע לנושא מוגדר- "סיפורים חיים".
במופע, לאחר איסוף סיפורים מהקהל, מעובד הסיפור להתרחשות תיאטרונית – אימפרוביזציה בשילוב מוזיקה, לבוש ואביזרים. בדרך זו הפלייבק מאפשר לקהל לצאת מתפקידו הפסיבי המסורתי, ולעצב את תכני המופע.
יש בכך עוצמה רבה שכן הקהל משתתף ועובר מס' תהליכים עוצמתיים: השלכה, הזדהות, קתרזיס ושיקוף, כל אלא באופן חוויתי ביותר. כל נושא זוכה לעיבוד ספונטני ומגוון: כל רגע מסופר מקבל ביטוי ייחודי ומעורר חוויה רגשית עמוקה. הפילוסופיה של הפלייבק מבוססת ספונטניות טבעית ואימפולסיביות ולכן כל הופעה היא ייחודית, שונה, אינה צפויה וחד פעמית.
טכניקת הפלייבק פותחה לראשונה בניו יורק ב- 1975 על ידי Jonathan Fox. הטכניקה מבוססת על עקרונות הפסיכודרמה, אומנות הסיפור והאימפרוביזציה. כל אחד מן הצופים יכול לגשת ולתפוס את מקומו בעמדת המספר, בליווי מנחה ולחלוק עם הקהל ועם צוות השחקנים סיפורו האישי. הסיפור יכול לתאר אירוע, לבטא תחושות, להיות מן העבר או מן ההווה, על פי גישתו, בחירתו והעדפתו של המספר. את הסיפור האישי מביאים אל ה"במה" שחקני הפלייבק באמצעים תיאטרליים המיוחדים לו. כך, זהו תיאטרון המשלב יכולת הקשבה, כושר אנליטי, רגישות, חדות תפיסה, יכולת הסקה, אומנות האימפרוביזציה והומור רב. 

למה פלייבק ?
פלייבק הינו אמצעי טבעי ואומנותי לגישור בין בני אדם שונים ומתאים לכל שכבה חברתית, לכל תרבות ולכל גיל. מופע הפלייבק מפתח דרכים חדשות לגיבוש, לעבודת צוות, להזדהות ולהקשבה באמצעות התנסות בכלים ובמיומנויות של טכניקת הפלייבק. הפלייבק מעלה ומציף, חושף, מחזק ומעצים, מספק זוויות ראיה ותובנות חדשות ויצירתיות. הצפייה וההתנסות בחוויה תיאטרלית יוצאת דופן זו מחזקת את תחושת הערך העצמי, מעודדת ריפוי, נותנת לגיטימציה והנעה לשינוי, עושה שימוש יעיל בכוח בריא של יצירתיות וספונטאניות לקידום תהליכי צמיחה בקבוצה ויוצרת מפגש חברתי מהנה וכיפי. 

כלי לפיתוח ארגוני
באמצעות ז'אנר תיאטרוני זה, ניתן להעלות על הבמה סוגיות מקצועיות, דילמות אנושיות, מצבים חברתיים, התמודדויות אישיות, וכד'. הארגון יוכל לנצל מופע זה כמנוף חברתי וארגוני, כסיכום ועיבוד נושא או תקופה, ככלי לעידוד והנעת עובדים, לפיתוח ההון האנושי, להעצמת יכולות ומיומנויות, להובלת תהליכי שינוי, לשיפור השירות ויכולות המכירה,כאמצעי להעברת מסרים, השבחת תשתיות, והעמקת התקשורת הבינאישית. לכל מי שניסה כבר הכל ועדיין מחפש חידוש, אפקטיביות וייחודיות. המופע אינו דורש הכנות טכניות מיוחדות, מודולרי, נייד ומותאם לצרכי המזמין. ניתן להזמינו לכנסים מקצועיים, לשלבו כאתנחתא מקצועית בערב מרצים, לסיכומי שנת עבודה, לאירועים מקצועיים, כפתיח לתהליך סדנאי פנים ארגוני להנעת עובדים ועוד. 

חדשות ועדכונים
 • מצטרפים חדשים ומשמעותיים למעגל הלקוחות של לוטם פז
  ברכות לחברות "אלקטרה", "קוים תחבורה ציבורית", "מפעלי חבל מעון", "ועידת התביעות" ו"החברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי" על הצטרפותם למשפחת לקוחותינו ! ברוכים הבאים !
 • מתחם "מנהיגות רוחנית מבית לוטם-פז יועצים בפסטיבל "זורבה הבודהה"
  גאים לבשר כי גם בחוהמ"פ הקרוב נרד כמנהג המסורת לנגב ל"אשרם במדבר" למתחם "מנהיגות רוחנית" מבית לוטם-פז יועצים בפסטיבל "זורבה הבודהה"- 5 ימים של סדנאות מנהיגות, העצמה והתפתחות אישית, מתחם מפגשי קואצ´ינג אישיים ועוד. מוזמנים !
 • מחזור שלישי ל LTP
  המחזור השלישי של תכנית המנהיגות LTP "מנהיגות משנה עולם" מבית לוטם פז יועצים יוצא לדרך ! הקורס יתחיל באוקטובר הקרוב, נותרו מספר מקומות אחרונים למעוניינים !
 • ברכות לחברת ´חשמל ישיר´ על הצטרפותה לחוג לקוחותינו !
 • סדנה חדשה למנהלים מבית לוטם פז יועצים
  סיכום שנה ובנייה יעילה של תכנית עבודה לשנת 2015, בקלות, פשטות והנאה ! פרטים במשרד 03-6850044
 • ברכות ליועץ ארגוני רום שיבי להולדת התאומים מאיה ואוהד !
 • ברכות לאגודה למען החייל על הצטרפותם לחוג לקוחותינו !
  שמחים וגאים ללוות אתכם בתהליך לבניית ´חוסן צוותי´ בבתי החייל ברחבי הארץ
 • ברכות ליועצת ארגונית ליאת שפירא מצוות החברה להולדת בתה הילי !
 • גאים לבשר על תחילת המיונים לתכנית המתמחים ביעוץ ארגוני מבית לוטם פז יועצים
  בוגרים טריים או סטודנטים לתואר שני בפיתוח ארגוני/ פסיכולוגיה ארגונית המעוניינים להשתלב המחזור הקרוב של תכנית ההתמחות הייחודית שלנו מוזמנים להעביר קורות חיים דרך האתר
 • משפחת לוטם-פז יועצים מברכים את פזית זיידנברג-פורת, יועצת ארגונית מצוות החברה להולדת בתה ליאה !
 • ברכות לחברת "קוראל שירותי ים" על הצטרפותה לחוג לקוחותינו !

שותפים להצלחה